LASERTERAAPIA

Laserteraapia on suurepärane võimalus vabaneda erinevatest vaevustest organismi enda toel, stimuleerides rakkude energiavarustust ja ainevahetust ilma teadaolevate kahjulike kõrvalnähtudeta. Laserteraapia annab võimaluse valutult ja meeldivalt leevendada mitmesuguseid vaevusi.
Laserteraapia on abiks:

 • lihaspingete
 • liigesevalude
 • närvivalude
 • peavalu
 • nahaärrituste
 • nohu
 • lasernoorenduse ehk kollageeni sünteesi ergutamisel

Loe veel...

Laserteraapia on väärtuslik täiendav leevendusmeetod kõigile liigesevaluga klientidele, sh oluliseks abiks karpaaltunneli sündroomi esimeses staadiumis verevarustuse häiretest tingitud valude all kannatajatele. Karpaaltunneli sündroom on üks viimasel ajal vägagi levinud randmeliigesevalu põhjustajatest, mis tekitab üsna palju probleeme kõigil neil, kelle peamiseks töövahendiks arvuti. Peamine leevendav ja tervistav efekt laserteraapia kasutamise korral on tingitud liigeses paranevast mikrotsirkulatsioonist.

Laseriga saab stimuleerida üksikut konkreetset valupunkti, mõjutada laiemalt näiteks põlveliigest või dekolteepiirkonda aga ka tugevdada paranemisprotsesside kiirendamiseks organismi immuunsussüsteemi üldist taset. Laserteraapia toimemehhanism sarnaneb akupuntuurile. Laservalgus võib sõltuvalt sihtkoe tüübist ning kasutatavast võimsusest ja tehnikast tungida kudedesse kuni paari sentimeetri sügavusele. Kuigi sihtkude võib lokaalselt kergelt soojeneda, pole biostimuleeriv efekt seotud temperatuuri tõusuga.

Laserteraapias kasutatav koherentne energiavoog mõjub organismile:
 • biostimuleerivalt
 • põletikuvastaselt
 • valuvaigistavalt
 • immuunsüsteemi tugevdavalt

Teraapia positiivne efekt ilmneb tavaliselt küllaltki kiiresti. Enamasti on muutused tuntavad paari-kolme seansi järel, kuid tervenemine võib saabuda ka nädalaid hiljem. Krooniliste hädade korral toimub tervenemine vahel isegi 4 - 6 nädala pärast. Üksikutel patsientidel võib protseduuride algstaadiumides esineda vaevuste kerget ägenemist.
Kliendile sobivaimad võimalused selgitatakse välja Elulaseri füsioterapeutide juures esmasel konsultatsioonil.

Laserteraapiat ehk täpsemalt nõrga intensiivsusega laserteraapiat (low-level laser therapy) kasutatakse meditsiinis alates 1967. aastast. Laserteraapia puhul on "toimeaineks" elektromagnetilise kiirguse footonenergia, mis käivitab koerakkude fotoretseptoritega reageerides organismi biostimulatsiooni. See fotokeemiliste ja -bioloogiliste protsesside kaskaad parandabki rakkude energiavarustust ja ainevahetust – mille tulemusel hakkab keha ennast ise taastama.
Laserteraapia sünonüümidena on kasutusel erinevaid termineid – näiteks nõrga intensiivsusega laserstimulatsioon, fotobiomodulatsioon, laserakupunktuur ja laserbioregulatsioon. Erinevalt laserkirurgias kasutatavatest nö tugevatest laseritest on laserteraapias vaevuste vähendamiseks kasutusel "pehmemad", väiksema kiirgusvõimsuse ja lainepikkusega laserid.

Vastunäidustused reeglina puuduvad, kuna laserteraapia on üldiselt organismile ohutu ja sellega ei kaasne kõrvalnähtusid. Siiski on terviseseisundeid, mille korral tuleks laserteraapiast loobuda.

Loe veel...

Esmasel nõustamisel peab füsioterapeudile teada andama allpool toodud terviseprobleemidest:

 • pahaloomulised kasvajad ja/või uudismoodustised
 • verehaigused
 • vereringehaigused
 • ägedad infektsioonhaigused
 • rasedus
 • krooniline südame-, maksa- ja/või neerupuudulikkus
 • dekompenseeritud diabeet
 • toksiline kilpnäärme suurenemine

Laserteraapia kordade arv ning sagedus on vähemalt 5 kuni 10 seanssi, vastavalt vajadusele. Olenevalt vaevusest tehakse protseduure tavaliselt 2 – 3 korda nädalas.Ühe protseduuri kestus on kliendi vajadustest ja konkreetsetest probleemidest lähtuvalt 15 - 30 minutit.

Uuringuid laserteraapia kohta

Nõrga intensiivsusega laserravi mõju karpaalkanali sündroomile: meta-analüüs läbiviidud uuringutest.
Uuringu sisu: analüüsiti 7 kliinilist katset, mis uurisid madala sagedusega laseri efektiivsust karpaalkanali ravis. Laserravi viidi läbi 3-5 korda nädalas, 2-3 nädala jooksul.
Uuringu tulemus: kõigis analüüsitud katsetes leiti, et laserteraapia vähendab karpaalkanaliga seotud sümptomeid: valu vähenes või kadus täielikult ja haarde tugevus paranes.
Rohkem infot
Effectiveness of low-level laser on carpal tunnel syndrome: A meta-analysis of previously reported randomized trials.
Li ZJ, Wang Y, Zhang HF, Ma XL, Tian P, Huang Y. Medicine (Baltimore). 2016 Aug;95(31):e4424
Uuringu link: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4979817/
Nõrga intensiivsusega laserteraapia kroonilise mittespetsiifilise seljavalu korral: meta-analüüs randomiseeritud kliinilistest katsetest.
Uuringu sisu: analüüsiti 5 kliinilist katset, mis uurisid laserteraapia mõju krooniliste seljavalude korral.
Uuringu tulemus: analüüsis leiti, et madala sagedusega laser on hea alternatiiv seljavalu korral. Kõik uuringud näitasid, et laserteraapia leevendab valu alaseljas kroonilise mittespetsiifilise alaseljavalu korral.
Rohkem infot
Low-level laser therapy for chronic non-specific low back pain: a meta-analysis of randomised controlled trials
Glazov G, Yelland M, Emery J. Acupunct Med. 2016 Oct;34(5):328-341
Uuringu link: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5099186/
Nõrga intensiivsusega laserteraapia kroonilise põlveliigese valuga patsientidele
Uuringu sisu: kroonilise põlveliigese valuga patsiendid said 4 nädala jooksul kokku 8 korda laserravi. Kokku uuriti 35 osteoartriidihaiget, kes olid vanuses 53-93.
Uuringu tulemus: katsega leiti, et laserravi on efektiivne meetod põlveliigese valu vähendamiseks. Üle poolte patsientidest (21 patsienti) leidsid, et valu kadus täielikult, ning ülejäänutel leevenes valu olulisel määral.
Rohkem infot
Low Level Laser Therapy for chronic knee joint pain patients
Nakamura T, Ebihara S, Ohkuni I, Izukura H, Harada T, Ushigome N, Ohshiro T, Musha Y, Takahashi H, Tsuchiya K, Kubota A. Laser Ther. 2014 Dec 27;23(4):273-7
Uuringu link: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4331569/
Klientide kogemused laserteraapiaga

73-aastase Maie kogemus laserteraapiaga

Seljavaludega olen koos elanud 13 aastat. 1999.aasta märtsis algasid mul tugevad seljavalud. Valud olid lülisamba nimmeosas, kestsid perioodiliselt iga päev, algul tugevad, kuid peale geeliga (Fastum) määrimist leevendusid. Käisin erinevate arstide vastuvõtul ja mõne aja möödudes selgus ka valude põhjus – see on selgroos. Diagnoosina pandi kirja L 4/5 diski vasakpoolne prolaps (degeneratiivsed muutused lülisamba nimmeosas). Valud olid hooti nii päeval kui ka öösel, tekkisid järsku ja segasid liikumist. Käia ja kummarduda küll sain, kuid oli valus, raskusi tõsta ei saanud. Olukord ei olnud meedikute arvates õnneks siiski nii halb, et mind lausa operatsioonile saadetaks. Olen aastaid arstide soovitusel kasutanud valude leevendamiseks salve nagu Fastum ja 911 ning Sabelnik. Kord aastas käisin arsti suunamiskirjaga taastusravil – massaažis. Tablette ei saa ma tarvitada neeruprobleemide pärast; salvid leevendavad valu, kuid ei võta neid ära, massaaž samuti. Nende vahenditega olen suutnud valu enam-vähem talutavuse piires hoida. Aga on keeruline ja raske päevast-päeva valudega elada. Paratamatult hakkad otsima veel võimalusi, kuidas neist lahti saada. Eelmisel aastal kuulsin, et Tartus teaduspargis on laserteraapiakabinet Elulaser. Seal tehtava laserteraapia abil pidi muuhulgas olema võimalik vabaneda erinevatest seljavaludest. Mõtlesin siis, et mis mul ikka kaotada on, ja läksin proovima. Kabinet Tartu äärelinnas on vaikne ja hubane koht sõbralike meedikutega. Esimesel korral rääkisime füsioterapeudiga põhjalikult minu senistest probleemidest, diagnoosist ja arstide soovitustest. Minu seljavalude leevendamiseks soovitas terapeut lasermassaaži 6-korra kuuri. Juba peale esimest seanssi andis valu järele. Peale viiendat oli selg hoopis parem ja olin arvamusel, et laserist on abi küll. Minu üllatuseks kadusid nädal peale lasermasaaži seljavalud sootuks. Lihtsalt jäid iga päevaga väiksemaks ja ootamatult märkasin, et midagi on nagu puudu – valu ei olnud. Uuesti hakkas selg tunda andma umbes poole aasta pärast. Kuna vahepeal polnud ühtki salvi vaja läinud, otsustasin uuesti laserit proovida. Ja taas sain abi. Huvi pärast rehkendasin ka rahalisi kulusid. Varasemalt läks mul 6 kuu jooksul salvidele umbes 24 ja massaažile160 eurot. Laserteraapiat tuli teha pooles aastas ühe ravikuuri jagu, 6 kuu kulud siis 60.- eurot. Olen Elulaseris püsiklient, käin valudele leevendust saamas kaks korda aastas. Minu diagnoosiga ei saagi oodata täielikku tervenemist aga väga suur asi on seegi kui selg ilma lisavahendite ja salvide või tablettideta rahulikult laseb olla ja toimetada.